Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bank musi płacić, bo klient nie wiedział

Bankowość. Po raz pierwszy w Polsce klient dostanie zwrot pieniędzy, jakie stracił na operacjach finansowych prowadzonych przez bank. Sąd uznał, że udokumentowana niewiedza może być argumentem do walki w sądzie.

Chodzi o 700 tys. złotych, jakie klient Kredyt Banku z Rybnika stracił na tzw. opcjach walutowych. O tym rodzaju umowy zrobiło się głośno w 2008 roku, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy. Wiele polskich przedsiębiorstw poniosło wtedy duże straty.

Klient udowodnił przed sądem, że nie miał odpowiedniej wiedzy, a bank wprowadził go w błąd i nie wytłumaczył mu na jakie ryzyko się godzi. Na transakcjach bankowych klient stracił w sumie 1,8 mln złotych, ale nie było go stać na sądową batalię o całą kwotę (opłata sądowa zależy od kwoty o jaką toczy się sprawa).

Jak tylko dostanie zasądzone 700 tys. złotych złoży kolejny pozew o zwrot pozostałej sumy straconych pieniędzy. Wyrok Sądu Okręgowego w Rybniku nie jest prawomocny. Kredyt Bank już zapowiedział, że się od niego odwoła jak tylko pozna jego pisemne uzasadnienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama