Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chrześcijanie jak więźniowie

Irak. Chrześcijanie w Mosulu znajdują się w beznadziejnej sytuacji. Mogą się pojawiać publicznie, tylko zachowując wielką ostrożność.

Chcąc uniknąć zamachu, muszą zmieniać swoje codzienne trasy jazdy, a także samochody – powiedział chaldejski arcybiskup Mosulu Emil Shimoun Nona w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Giornale”.

W ostatnim okresie w Iraku dochodzi do coraz liczniejszych zamachów na chrześcijan i obiekty chrześcijańskie. 2 maja w czasie ataku terrorystycznego na konwój autobusów wiozących młodzież chrześcijańską na uniwersytet w Mosulu zginęły 4 osoby, a 171 zostało rannych. Od 2003 r. w zamachach zginęło co najmniej 1960 chrześcijan.

Abp Nona zarzucił politykom irackim bezczynność wobec przemocy, na jaką są narażani chrześcijanie. Politycy realizują wyłącznie własne interesy – uważa Nona. Jednak odrzucił propozycję katolickiego arcybiskupa obrządku syryjskiego w Mosulu, Basile Georges Casmoussa, by zwrócić się o międzynarodową interwencję, mającą chronić chrześcijan w Iraku. Abp Nona uważa, że mogłoby to jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama