Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Portier cudotwórca pierwszym świętym Kanady

Montreal. Episkopat Kanady z wielką radością przyjął dekret Stolicy Apostolskiej o kanonizacji brata André.

Będzie on pierwszym kanadyjskim mężczyzną wyniesionym na ołtarze. Kanonizacja odbędzie się w Rzymie 17 października. Już za życia nazywano go cudotwórcą z Montrealu, a po pomoc i radę spieszyli do niego mieszkańcy obu Ameryk. Za jego wstawiennictwem Bóg dokonywał wielu cudów: sparaliżowani chodzili, ślepi widzieli, a chorzy na raka wracali do domów zdrowi.

„To wszystko zasługa św. Józefa” – mawiał brat André Bessette ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, gdy pytano, jak to robi. Skromniutki brat Andrzej przed wstąpieniem do zakonu przez czterdzieści lat służył swemu zgromadzeniu jako furtian i portier.

To dzięki jego staraniom zbudowano w Montrealu największą na świecie bazylikę poświęconą świętemu Cieśli z Nazaretu – większą niż paryska katedra Notre Dame. Sanktuarium, które stało się swoistym symbolem miasta, odwiedzają dziś rocznie 2 miliony pielgrzymów i turystów.

Alfred Bessette urodził się w 1845 roku w Saint-Grégoire d’Iberville – maleńkiej miejscowości położonej 40 kilometrów od Montrealu. Od najmłodszych lat zakochany w Pan Bogu – opowiadali o nim sąsiedzi. Brat André (takie imię przyjął w zakonie) zmarł w 1937 w wieku 91 lat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama