Nowy numer 17/2024 Archiwum

Post poprawny politycznie

Wielka Brytania. Jak pogodzić religię chrześcijańską, czyli wiarę w Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, z religią globalnego ocieplenia, czyli wiarą, że największym zagrożeniem dla świata jest ocieplenie klimatu?

Na „genialny” pomysł wpadło kilku biskupów anglikańskich. Wezwali chrześcijan do takich zachowań w okresie Wielkiego Postu, które przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za zmiany klimatu.

Biskupi mają dla wiernych konkretne zalecenia w tej kwestii, na przykład dzień bez iPoda, czy telefonu komórkowego, aby ograniczyć zużycie prądu, a tym samym emisję CO2. Tę formę wyrzeczeń nazwano już „węglowym postem”.

Bp Richard Chartres zwrócił uwagę, że zmiany klimatyczne dotykają biednych. Podkreślił w tym kontekście, że „węglowy post” jest „okazją zademonstrowania miłości do Boga w praktyczny sposób”. Cóż, powstrzymanie się od używania komórek może być formą postu, podobnie jak niejedzenie słodyczy.

Tylko trzeba się zdecydować, która religia motywuje konkretne wyrzeczenie: chrześcijańska czy globalnego ocieplenia. Biskupi anglikańscy najwyraźniej ulegli modzie na tę drugą. Mam nadzieję, że nie wysyłają swoich postnych propozycji za pomocą SMS-ów…

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny