Nowy numer 41/2019 Archiwum

Prymas znów w Gnieźnie

Gniezno. Arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński stał się 19 grudnia nowym Prymasem Polski.

Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się znakomicie w długą i piękną historię prymasowskiego Gniezna, którą szczyci się ono od prawie 600 lat – mówił abp Henryk Muszyński w homilii podczas Mszy św. inaugurującej jego posługę Prymasa. Celebrowali ją m.in. kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, polscy kardynałowie i około 40 biskupów. Obecny był również szef kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak.

Abp Muszyński, wchodząc do katedry, miał na sobie purpurowy płaszcz należący do kard. Wyszyńskiego. W homilii nowy prymas Polski przypomniał historyczne znaczenie urzędu i jego obecną rolę. Dziękował też za posługę prymasowi Glempowi. Poruszył również aktualne sprawy. „Podnoszę głos w obronie krzyża, któremu w Europie odmawia się miejsca w przestrzeni publicznej” – wołał prymas. „Krzyż należycie rozumiany nie jest dla nikogo zagrożeniem. To właśnie od Ukrzyżowanego Polacy uczą się ustawicznie miłości, ducha przebaczenia i pojednania, poszanowania inaczej myślących i inaczej modlących się, czyli prawdziwej tolerancji. (…)

Nikt nie oczekuje, a tym bardziej nie zmusza tych, którzy myślą i wierzą inaczej lub w ogóle nie wierzą, żeby oddali cześć krzyżowi. Oczekujemy jednak uszanowania naszych przekonań, symboli naszej wiary i naszych świętości, do których należy także krzyż” – podkreślał hierarcha. Prymas odniósł się także do innych współczesnych sporów etycznych. „Jak mamy osądzać decyzje prawne, które usiłują zabezpieczyć ochronę prawną zwierzętom, a w blasku prawa pozwalają uśmiercać ludzi nieuleczalnie chorych i słabych, którzy sami bronić się nie mogą?

Co sądzić o regulacjach prawnych, które usiłują legalizować związki homoseksualne na wzór rodziny, nie dostrzegając, że jednocześnie pozbawia się dzieci najbardziej elementarnego prawa do własnego ojca i matki, których nikt i nic zastąpić nie zdoła. Bez gotowości pojednania i przebaczenia, którego symbolem jest krzyż, wydaje się Europę na pastwę duchowej pustki i zagubienia, które nierzadko rodzą przemoc i walkę”.

Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku w Pelplinie. W 1985 roku został biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, a dwa lata później biskupem diecezjalnym włocławskim. W 1992 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Jest profesorem Pisma Świętego, członkiem Kongregacji Nauki Wiary oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Tytuł Prymasa Polski jest dziś godnością wyłącznie honorową. Prymas zachowuje honorowe pierwszeństwo wśród biskupów, jest przez cały czas sprawowania urzędu członkiem Rady Stałej Episkopatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL