Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wybór przewodniczącego KEP

Autorski przegląd A.D. 2009 W Kościele Polska. Ponowny wybór 10 marca na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oznacza kontynuację przyjętej przez niego linii, w której przewodniczący KEP pełni funkcje organizacyjne, skupiając się na zachowaniu jedności.

Dziennikarskie spekulacje o tym, kto będzie nowym przewodniczącym KEP pojawiały się już na kilka miesięcy przed głosowaniem. Co charakterystyczne, ewentualni faworyci w większości odpowiadali preferencjom danej redakcji niż rzeczywistości, stąd na dziennikarskiej giełdzie pojawiały się często nazwiska niemające większych szans.

Do tego na wybory kościelne próbowano nałożyć model wyborów politycznych, co jest zupełnym nieporozumieniem, bo w Kościele nie ma programów, kampanii, a decydującym kryterium jest zachowanie jedności.

I choć w episkopacie można wskazać biskupów mających wybitne osiągnięcia duszpasterskie czy skutecznych w rozwiązywaniu problemów, jednak właśnie abp Michalik daje gwarancje jedności i dlatego to on został wybrany na ponowną kadencję.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy