Nowy numer 08/2024 Archiwum

Misje u sąsiadów

Azja. Tajlandia, kraj, w którym do Kościoła katolickiego należy tylko 0,5 proc. ludności, wysyła misjonarzy do sąsiednich państw. Trzech kapłanów i siedem sióstr zakonnych z Tajlandii wyjedzie na misje do Kambodży i Laosu.

Misjonarze należą do Tajskiego Towarzystwa Misyjnego. Powstało ono w 1987 z inicjatywy miejscowych biskupów i obecnie czeka na oficjalne uznanie prawne przez archidiecezję Bangkok.

95 proc. spośród 65 milionów mieszkańców Tajlandii wyznaje buddyzm, 4 proc. islam. Kościół katolicki ma dziesięć diecezji, w których pracuje 672 kapłanów. Na każdego z nich przypada poniżej tysiąca wiernych. Posługę pełni tam również 1431 zakonnic. Ważną rolę w misji lokalnego Kościoła odgrywa ponad 300 szkół katolickich, cieszących się, jak mówi przewodniczący episkopatu, bp George Yod Phimphisan, doskonałą opinią.

– W szkołach katolickich wykształcenie otrzymało wiele osobistości rządowych – powiedział biskup. – Większość uczniów pochodzi z rodzin buddyjskich. Mimo że chrześcijanie są w nich niewielką mniejszością, w programie szkolnym znajduje się etyka katolicka, natomiast w katechezie uczestniczą jedynie dzieci i młodzież z rodzin katolickich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy