Nowy numer 39/2023 Archiwum

Odnówmy nasze śluby

Polska. – Odnówcie swoje przyrzeczenia małżeńskie – zachęca wszystkich Polaków, którzy są w związkach małżeńskich, Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Miałoby się to odbyć w parafiach w niedzielę 27 września.

Rada namawia duszpasterzy, żeby tego dnia umożliwili małżonkom odnowienie przysięgi małżeńskiej podczas Mszy świętej. – Najlepiej jeśli odnowienia ślubów dokonają na wszystkich niedzielnych Mszach. A jeśli to trudne, to przynajmniej na jednej, głównej – mówi ojciec Andrzej Rębacz CSsR, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Wróćcie do pierwotnej miłości
Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, według propozycji episkopatu, ma odbyć się w ostatnią niedzielę września. Ma to związek z Ogólnopolską Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin, która właśnie wtedy odbędzie się na Jasnej Górze. Przyjadą tam delegacje rodzin. – Idea jest taka, żeby na Jasną Górę przybyło, jako delegacja, małżeństwo z każdej parafii. Delegaci odnowią swoje przyrzeczenia w jasnogórskim sanktuarium, a pozostałe małżeństwa w swoich parafialnych kościołach – zachęca ojciec Rębacz.

Dlaczego Rada zaangażowała się w tę akcję? Jakąś odpowiedź przynosi dokument „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, który przyjął w czerwcu episkopat. „Trzeba pomóc zagrożonym małżeństwom wrócić do pierwotnej miłości, a pozostałe uchronić od niebezpieczeństw – przejmująco apelują w nim polscy biskupi. – Trzeba wreszcie, aby młodzi, którzy dopiero wchodzą w życie, zrozumieli, że muszą od siebie wymagać, przede wszystkim wtedy, gdy przychodzi myśl o małżeństwie i rodzinie. (...) Nie jest też prawdą, jakoby wspólna modlitwa w rodzinie była czymś niemożliwym dla »przeciętnych« rodzin” – piszą. – Odnawiając swoje przyrzeczenie, małżonkowie ślubują nie tylko sobie. Oni jednocześnie zapraszają Chrystusa na nowo do swojego związku – mówi ojciec Rębacz.

Spójrzcie sobie w oczy
O tym, jak bardzo potrzebują dzisiaj ludzie tej formy umocnienia małżeństwa, świadczy niezwykła popularność Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw w Leśniowie, dzielnicy miasteczka Żarki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca (oprócz lipca) nawet z bardzo daleka przyjeżdża tu wiele par małżeńskich. Podczas Mszy świętej o 11.00 ojcowie paulini proszą je o wyjście z ławek, spojrzenie sobie głęboko w oczy i odnowienie swoich, złożonych przed laty, przyrzeczeń. Przyjeżdżają takie tłumy, że zakonnicy proponują podział na grupy: małżonkowie ze stażem 11–15 lat są szczególnie zaproszeni w październiku, 16–20 lat w listopadzie, i tak dalej. Oczywiście jeśli ktoś ma potrzebę przyjść niezależnie od tego grafiku, też jest mile widziany.

– Kiedyś małżeńskie przyrzeczenia odnawiano tylko z okazji 25-lecia albo 50-lecia małżeństwa, bo nie było potrzeby robić tego częściej. Teraz taka potrzeba jest – uważa ojciec Andrzej. – Widzimy, jak wokół próbuje się promować najróżniejsze inne, niemałżeńskie związki. W czasie pielgrzymki na Jasnej Górze odbędą się też oddanie polskich rodzin Królowej Polski i Msza w intencji Ojczyzny. Wszystko to bardzo do siebie psuje, bo nie będzie zdrowego społeczeństwa i zdrowej Polski bez zdrowych małżeństw – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast