Nowy numer 47/2020 Archiwum

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci

Edukacja. Poradnik „Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym” ukazał się nakładem Fundacji Hospicyjnej.

Autorami publikacji są: pedagog prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Józef Binnebesel, zajmujący się psychoonkologią, w szczególności tematyką choroby nowotworowej u dzieci; psycholog ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz ds. hospicjum przy Episkopacie Polski, i Anna Janowicz z Fundacji Hospicyjnej. Książka jest przewodnikiem dla nauczycieli i wychowawców.

Może być pomocą w oswajaniu uczniów z zagadnieniami związanymi z umieraniem i śmiercią. Uczy bowiem wspierania uczniów doświadczających straty i przeżywających żałobę.

Pokazuje, jak poruszać temat śmierci w rozmowach z młodzieżą; jak reagować na nietypowe zachowania; jak rozpoznawać i zapobiegać problemom związanym z próbami samobójczymi podejmowanymi przez uczniów. W książce znalazły się także scenariusze lekcji dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na tematy związane z ciężką chorobą, umieraniem, żałobą i wolontariatem hospicyjnym.

Do zaznajomienia się z książką zachęca na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Dobiegające końca życie, potrzeby człowieka umierającego, śmierć – to kwestie, które rzadko są obecne w materiałach dydaktycznych. Książka, którą mają państwo przed sobą, jest niezwykle cenną pozycją wypełniającą tę lukę” – napisała we wprowadzeniu do książki minister Katarzyna Hall.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama