Nowy numer 49/2020 Archiwum

Rodzice niepełnosprawnych dzieci u premiera

Warszawa. Rodzice niepełnosprawnych dzieci domagają się od rządu m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego i zniesienia progu dochodowego.

Swoje postulaty mieli okazję przedstawić bezpośrednio premierowi, który przyjął ich w swojej kancelarii w Warszawie. Rodzicie niepełnosprawnych dzieci są zrzeszeni w forum „Razem Możemy Więcej”. Ich celem jest przeciwstawienie się ubóstwu, które często wynika z niepełnosprawności ich dziecka oraz z braku pomocy państwa. Gdy dziecko wymaga stałej opieki, jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy.

Otrzymuje wówczas świadczenie pielęgnacyjne na niezwykle niskim poziomie 420 zł. Do tego przysługuje ono tylko tym rodzinom, w których dochód na jednego członka nie przekracza 583 zł. W praktyce rodziny takie są najczęściej pozbawione jakiejkolwiek opieki ze strony państwa. Według forum, dotyczy to nawet 6 tys. rodzin.

Premier obiecał, że rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci traktowani będą priorytetowo, m.in. rząd rozważy zniesienie progu dochodowego. Jednak te obietnice nie uspokoiły rodziców. Następnego dnia po spotkaniu z premierem blisko 100 z nich, niektórzy z chorymi dziećmi, protestowało pod Kancelarią Premiera, domagając się zmian w systemie zasiłków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama