Nowy numer 44/2020 Archiwum

Polski sercanin biskupem w RPA

Rzym. Benedykt XVI mianował 17 lipca ks. Adama Leszka Musiałka, sercanina, biskupem diecezji De Aar w Republice Południowej Afryki.

Zastąpi on bp. Josepha Jamesa Potocnaka, również sercanina, którego prośbę o dymisję przyjął papież w tym samym dniu. Polski kapłan jest drugim naszym rodakiem, mianowanym przez obecnego papieża biskupem w RPA – po paulinie o. Stanisławie Janie Dziubie, który od 31 grudnia ub. roku jest ordynariuszem diecezji Umzimkulu.

Biskup nominat urodził się w 1957 r. w Wieruszowie (diec. kaliska). W 1977 złożył pierwsze śluby w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1983 roku. Pracował duszpastersko w Chmielowie, był pomocnikiem mistrza nowicjatu swej wspólnoty zakonnej w Stopnicy, a później pogłębiał naukę języka angielskiego w Stanach Zjednoczonych. W 1987 wyjechał do pracy misyjnej w RPA, gdzie był proboszczem w De Aar, a w latach 1995–2001 – prowincjałem sercanów w tym kraju.

W latach 2001–2006 był dyrektorem Domu Studiów w Merryville, po czym na rok wyjechał do Polski, a od 2007 – po powrocie do RPA – był proboszczem parafii w Pietermaritzburgu. Diecezja De Aar, położona w środkowej części Republiki Południowej Afryki, istnieje od 13 kwietnia 1967 r. Na obszarze ok. 67,3 tys. km kw. mieszka tam niespełna 170 tys. ludzi, z których prawie 6 tys. to katolicy. Na terenie diecezji jest 8 parafii, w których pracuje 6 księży diecezjalnych i zakonnych oraz kilka sióstr. Ks. Adam L. Musiałek będzie trzecim z kolei biskupem tej diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama