Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przenieś numer w jeden dzień

Telekomunikacja. Od 6 lipca obowiązywać będzie rozporządzenie przyspieszające przenoszenie numerów telefonicznych od jednego operatora do drugiego.

Do przeniesienia wystarczy zgłoszenie się klienta u nowego operatora i upoważnienie go do załatwienia wszystkich formalności. Nowe prawo daje operatorowi 6 godzin roboczych (dotyczy sieci ruchomych) albo 1 dzień roboczy (dotyczy sieci stacjonarnych) na rozpatrzenie wniosku o przeniesieniu numeru.

Po jego pozytywnym rozpatrzeniu i podpisaniu umowy z nowym dostawcą, na wyraźne żądanie abonenta nowy dostawca usług jest obowiązany przenieść numer najpóźniej w terminie 1 dnia roboczego (w sieciach ruchomych) lub 7 dni roboczych (w sieciach stacjonarnych) od dnia zawarcia umowy. Wydłużenie tej procedury będzie możliwe tylko wtedy, gdy abonent nie złożył wniosku o przeniesienie osobiście, ale na przykład listownie albo pocztą elektroniczną.

Czy nowe regulacje zadziałają zgodnie z oczekiwaniami, przekonamy się po 6 lipca. Jednak każde przyspieszenie tych procedur będzie z korzyścią dla abonentów, bo jak na razie Polska wypada najgorzej na tle wszystkich państw Unii Europejskiej pod względem czasu potrzebnego na przeniesienie numeru. Średnia liczona dla całej Unii wynosi 8,5 dnia, podczas gdy w Polsce średnia równa jest 28 dniom – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama