Nowy numer 42/2020 Archiwum

Polska za 20 lat

Warszawa. Raport „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”, przygotowany przez ekspertów ministra Michała Boniego, przedstawił w Warszawie premier Donald Tusk.

Jest to pierwszy po 1989 r. dokument programowy, który ma ambicje wskazania głównych kierunków rozwoju kraju. Opisuje 10 kluczowych wyzwań i towarzyszących im dylematów oraz szans i zagrożeń, jakie stoją przed Polską w horyzoncie najbliższych 20 lat. Premier Tusk podkreślał, że warunkiem niezbędnym dla realizacji tego programu jest wyjęcie z obszaru sporów politycznych kilku najważniejszych kwestii. Dlatego dokument jako pierwszy otrzymał prezydent Lech Kaczyński.

Jednym z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, podkreślono w raporcie, jest przezwyciężenie obecnego kryzysu demograficznego. Warunkiem tego, jak akcentował w swym wystąpieniu premier, jest stabilna rodzina, która może liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Do jesieni nad strategią będzie trwała dyskusja, a do 2010 r. rząd ma podporządkować jej branżowe i ministerialne programy rozwoju oraz stworzyć pakiety realizacyjne. Prezentację raportu można odczytywać jako kolejny zabieg propagandowy rządzącej ekipy albo poważną propozycję, skierowaną także do opozycji, podjęcia wspólnej refleksji nad przyszłością państwa.

Warto zaznaczyć, że nie jest to obietnica kolejnych „cudów”, lecz merytoryczna analiza wskazująca na szanse i zagrożenia, z którymi będzie musiała się zmierzyć każda kolejna ekipa rządząca naszym krajem. Cały raport dostępny jest stronie www.polska2030.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama