Nowy numer 38/2023 Archiwum

Papież na Monte Cassino

Watykan. Benedykt XVI odwiedził opactwo Monte Cassino. Modlił się także na polskim cmentarzu wojennym. Nawiedzenie nekropolii żołnierzy II Korpusu gen. Władysława Andersa wpisano w program wizyty na osobistą prośbę Papieża.

Podczas Mszy w Cassino Benedykt XVI nawiązał do panującego na tych terenach bezrobocia. Apelował do przedsiębiorców o objęcie troską rodzin, tworzenie nowych miejsc pracy i poświęcenie uwagi najsłabszym i zepchniętym na margines. Papież poświęcił Dom Miłosierdzia, który otoczy troską bezrobotnych i imigrantów.

Podczas nieszporów w bazylice na Monte Cassino Papież nawiązał do hasła towarzyszącego herbowi klasztoru: „Succisa virescit” – ucięte drzewo zazieleniło się. Odniósł je do wydarzeń sprzed 65 lat, gdy wojna pozostawiła klasztor w gruzach, jednak odrodził się on z nową mocą.

Zapalenie świecy na polskim cmentarzu wojennym zakończyło papieską pielgrzymkę. Benedykt XVI uczcił pamięć żołnierzy wszystkich narodowości, którzy tu ponieśli śmierć. Za wstawiennictwem św. Benedykta prosił Boga, „abyśmy dzięki modlitwie i pracy odkrywali nowe przestrzenie wolności i by trwał pokój w Europie i na całym świecie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast