Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pęknięte marzenie

Linie podziałów, jakie dziś przecinają Amerykę, są coraz wyraźniejsze. Różnice między stanami są nieraz większe niż między państwami w UE. Czy Stany są Zjednoczone już tylko z nazwy?

W lipcu 2019 roku władze San Francisco w stanie Kalifornia zakazały osobom zatrudnionym w mieście wyjazdów służbowych do kilku stanów: Georgii, Kentucky, Luizjany, Missisipi i Ohio. Jedna z dwóch najbardziej znanych metropolii „złotego stanu” (jak określa się Kalifornię) narzuciła sobie również zakaz zawierania umów biznesowych w tychże stanach. Powód? Chęć „ukarania” ich za „restrykcyjne prawo aborcyjne”. Władze San Francisco wydały w mediach oświadczenie, w którym tłumaczyły swój ruch: „Skoro w tych miejscach wprowadza się prawo działające na szkodę kobiet, San Francisco zaszkodzi zdrowiu ekonomicznemu tych stanów, skazując je na turystyczny nieurodzaj”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny