Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowy metropolita szczecińsko-kamieński

Szczecin. Bp Andrzej Dzięga, dotychczasowy biskup sandomierski, został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Zastąpił na tym stanowisku abp. Zygmunta Kamińskiego, który w ubiegłym roku osiągnął wiek emerytalny.

Nowy metropolita ma 56 lat, urodził się w Radzyniu Podlaskim w rodzinie rolniczej. Jest znanym specjalistą w zakresie prawa kościelnego, profesorem KUL i konsekwentnym obrońcą życia i rodziny. W latach 1989–1991 był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Męczenników Podlaskich.

W 1995 roku, na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa”, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Trzy lata później otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL, a w latach 1999–2003 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Na tej uczelni prowadzi zajęcia z zakresu kościelnego prawa procesowego oraz polskiego prawa rodzinnego.

Biskupem sandomierskim był od 2002 roku. Wykazuje wielką aktywność w pracach Konferencji Episkopatu Polski, prowadząc ożywiony dialog ze wszystkimi zakonami i środowiskami życia konsekrowanego w Polsce. Jest też przewodniczącym Rady Prawnej KEP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama