Nowy numer 48/2020 Archiwum

Scorsese o męczennikach z Japonii

Film. Jeszcze w tym roku sławny amerykański reżyser Martin Scorsese (na zdjęciu) zamierza rozpocząć w Nowej Zelandii zdjęcia do filmu o prześladowaniach chrześcijan w Japonii w XVII wieku.

Ma to być ekranizacja powieści japońskiego pisarza Shusaku Endo „Milczenie”. Film ma wejść do kin w 2010 roku. W ubiegłym tygodniu współpracownicy reżysera odwiedzili Muzeum Historii i Kultury w Nagasaki, zbierając dokumentację.

Filmowców szczególnie interesowały fumie, czyli podobizny Jezusa lub Maryi, które władze japońskie kazały deptać podejrzanym o wyznawanie chrześcijaństwa.

To pierwszy film realizowany przez reżysera spoza Japonii, poświęcony prześladowaniom chrześcijan w tym kraju w XVII wieku. Zginęło w nich około 30 tys. osób. Shusaku Endo (1923–1996), autor literackiego pierwowzoru, był katolikiem.

„Milczenie” ukazuje dzieje misjonarza – Portugalczyka, który dociera potajemnie do Japonii, aby podtrzymać wiernych w ich przywiązaniu do Kościoła. Zdradzony, dostaje się do więzienia, potem oficjalnie wyrzeka się Chrystusa. W więzieniu jednak odnajduje prawdziwą wiarę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama