Nowy numer 42/2020 Archiwum

Zimerman po 10 latach

Muzyka. Po 10 latach przyjechał do Polski z koncertami Krystian Zimerman, jeden z najwybitniejszych pianistów współczesnych. Trasa artysty objęła pięć koncertów: w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Katowicach

Z tym ostatnim miastem artysta jest związany, bo tu ukończył Akademię Muzyczną, urodził się natomiast w 1956 r. w pobliskim Zabrzu. Zimerman występował bez honorariów, a dochód z koncertów przeznaczył na cele charytatywne.

Jego koncerty były poświęcone pamięci wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz, w 100-lecie jej urodzin i 40-lecie śmierci. Bacewicz była autorką m.in. siedmiu koncertów skrzypcowych, dwóch koncertów wiolonczelowych i koncertu altówkowego.

Pianista wykonywał jej utwory w towarzystwie Kai Danczowskiej, Agaty Szymczewskiej, Ryszarda Groblewskiego i Rafała Kwiatkowskiego. Artysta stara się dawać nie więcej niż 50 koncertów w roku. Studiuje psychologię i informatykę, zajmuje się także badaniem akustyki, m.in. sal koncertowych, najnowszymi technikami zapisu dźwięku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama