Nowy numer 42/2020 Archiwum

Archimandryta w pustelni

Podlasie. Prawosławny monaster w Supraślu jako pierwszy w Polsce będzie miał swoją pustelnię.

Tak zwany skit utworzony zostanie we wsi Odrynki-Kudak koło Narwi i nawiąże do życia monastycznego w tej miejscowości. Pustelnia będzie filią monasteru w Supraślu. Decyzję o utworzeniu pustelni podjął zwierzchnik polskiej Cerkwi prawosławnej, metropolita Sawa.

W prawosławiu pustelnia, w której mieszka osoba chcąca prowadzić życie samotne, zawsze jest związana z jakimś monasterem. Tego rodzaju pustelnie znajdują się np. na górze Atos, gdzie właściwie każdy monaster ma swoje skity. Także klasztory prawosławne w Ziemi Świętej mają pustelnie. W skicie we wsi Odrynki-Kudak zamieszka były namiestnik supraskiego monasteru – archimandryta Gabriel.

W kwietniu 2008 r. Sobór Biskupów wybrał go na biskupa gorlickiego, on jednak odmówił przyjęcia święceń, twierdząc, że nie jest ich godny. Archimandryta Gabriel znany jest z udzielania zielarskich porad. Czy będzie mógł to robić w pustelni? – To jego prywatna sprawa.

Zależy, czy zdecyduje się być daleko poza światem, czy też jednak będzie przyjmował wiernych. To wszystko jest do rozstrzygnięcia przez samego zainteresowanego – mówi ks. Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Kościoła prawosławnego w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama