Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tramwaj z nadzieją dla trędowatych

Warszawa. 25 stycznia po raz 56. obchodzony był Światowy Dzień Trędowatych. Z tej okazji na ulice Warszawy wyjechał Misyjny Tramwaj Nadziei.

Wolontariusze fundacji Raula Follereau i harcerze zbierali ofiary na walkę z tą chorobą i rozdawali podróżnym ulotki z informacjami na temat trądu. Można z nich się dowiedzieć, że w 2007 r. odkryto ponad 254 tys. nowych przypadków trądu, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej.

Trudno oszacować, ile na świecie jest chorych na trąd, ponieważ choroba występuje w rejonach, gdzie często nie ma żadnych struktur medycznych. Ponadto trąd często pozostawia po sobie trwałe ślady, przez co do liczby chorych czasem zaliczane są również osoby wyleczone. Od 1981 roku, dzięki zastosowaniu polichemioterapii, trąd stał się chorobą uleczalną.

W ciągu dwudziestu lat wyleczono około 15 mln trędowatych. Mimo to w biednych krajach misyjnych (Indie, kraje Afryki, Azji, wyspy Pacyfiku, Ameryka Południowa) trąd nadal zbiera swoje tragiczne żniwo. Co dwie minuty pojawia się gdzieś na świecie nowy przypadek tej choroby. – Walka z najstraszniejszą chorobą, jaką zna ludzkość, wcale się nie skończyła – twierdzi Kazimierz Szałata, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau.

I apeluje o wsparcie działań ośrodków dla trędowatych, prowadzonych najczęściej przez katolickich misjonarzy. Aby wspomóc walkę z trądem, wystarczy przekazać pieniężny dar na konto Fundacji Polskiej Raoula Follereau. Numer konta: 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932, z dopiskiem „TRĄD”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama