Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pasierb dla Artura

Warszawa. Nasz współpracownik Artur Nowaczewski (na zdjęciu) otrzymał nagrodę Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba za rok 2008 w dziedzinie poezji.

Laur odebrał 17 stycznia w Galerii Porczyńskich z rąk pisarza Piotra Wojciechowskiego. Podczas koncertu z okazji 10-lecia Fundacji wiersze dotychczasowych laureatów czytała Maja Komorowska.

Artur Nowaczewski obronił niedawno doktorat z literaturoznawstwa, obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Wydał tomik „Commodore 64” (Biblioteka Toposu 2005), który jest poetycką podróżą w świat dzieciństwa. Obecnie przygotowuje drugi zbiór wierszy, zatytułowany „Elegia dla Iana Curtisa”.

Jest też autorem książki historycznoliterackiej o Trójmieście „Trzy miasta, trzy pokolenia”. Współpracuje z sopockim „Toposem” i magazynem „44/ Czterdzieści i Cztery”. Jego wielką pasją są piesze wędrówki – kilkakrotnie brał udział w Harpaganach – ekstremalnych marszach na orientację, przechodząc 100 kilo-metrów w ciągu jednej doby.

Nagroda – jak napisał w laudacji dr hab. Wojciech Kudyba – została przyznana „za uparte i uważne poszukiwanie transcendencji wśród codziennych czynności i zjawisk, za poetycką walkę z nudą i rozpaczą, za przywiązanie do tego, co nieefektowne, ale naprawdę ważne”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama