Nowy numer 09/2024 Archiwum

Przypomniane zwycięstwo

Poznań. Uroczyście obchodzono tu 90. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, jedynego zrywu powstańczego, zakończonego pełnym sukcesem militarnym i politycznym. Nabożeństwo w intencji powstańców wielkopolskich w poznańskiej farze odprawił metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

W Mszy wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński. W homilii metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki stwierdził, iż „90 lat temu Wielkopolska udowodniła, że Polacy potrafią wiele osiągnąć w warunkach nieporównywalnie trudniejszych aniżeli dzisiejsze”. Po Eucharystii na placu Wolności w Poznaniu odbyła się inscenizacja historyczna, odtwarzająca atmosferę wydarzeń, jakie rozegrały się na ulicach Poznania przed 90 laty.

Wcześniej uczestnicy uroczystości, wśród których był także premier Donald Tusk, oddali hołd poległym pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i w innych miejscach upamiętniających walki powstańcze. Uroczystości odbyły się także w podpoznańskim Lusowie, gdzie znajduje się grób dowódcy powstania gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, oraz w innych miastach Wielkopolski.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w odpowiedzi na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy pod dowództwem Stanisława Taczaka w krótkim czasie opanowali Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. W okresie późniejszym jednostki powstańcze przekształcone zostały w regularną Armię Wielkopolską, której wodzem został gen. Dowbor-Muśnicki.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady kończącego I wojnę światową rozejmu z 11 listo-pada 1918 r. W walkach wzięło udział 70 tys. powstańców, z których dwa tysiące poległo. Zwycięstwo przesądziło o powrocie do Polski po ponadwiekowej niewoli znacznej części ziem zaboru pruskiego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy