Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rząd i biskupi w obronie rodziny

Warszawa. Deklaracja w sprawie polityki rodzinnej została podpisana na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 19 listopada.

„Rodzina powinna być podstawowym podmiotem działań państwa – czytamy w tekście. Priorytetem polityki społecznej winno być tworzenie optymalnych warunków dla zakładania i funkcjonowania rodzin w Polsce. (…) Ważnym i istotnym partnerem w tych działaniach jest Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe”.

Dokument wymienia dziewięć priorytetowych kierunków polityki rodzinnej, m.in. zwiększenie nakładów z budżetu państwa na rodzinę, zwłaszcza na rodziny wielodzietne; przeciwdziałanie kryzysom i rozpadowi rodzin; rozwijanie rodzinnych form opieki nad dziećmi bez rodziców; pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi; wzmocnienie ochrony dziecka i rodziny przed przemocą.

Strona rządowa zadeklarowała, że rząd przygotuje i przyjmie w 2009 r. program „Solidarność pokoleń. Działania na rzecz dzieci i rodzin”. Ponadto obie strony omówiły działalność Komisji Majątkowej. Powołany zostanie zespół ekspertów, który ma pomóc w dokończeniu jej prac. Strona kościelna wyraziła ubolewanie z powodu odrzucenia w Sejmie projektu ustawy przywracającej dzień wolny w święto Trzech Króli. Komisji Wspólnej współprzewodniczą szef MSWiA Grzegorz Schetyna oraz abp Sławoj Leszek Głódź.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama