Nowy numer 49/2020 Archiwum

Coraz więcej węgla kupujemy za granicą

Górnictwo. Polska w tym roku po raz pierwszy od długiego czasu kupi więcej węgla za granicą, niż wy-eksportuje.

To wynik zmniejszającego się wydobycia naszych kopalń i większego zapotrzebowania. Polacy potrzebują coraz więcej energii. By temu sprostać, rośnie zapotrzebowanie na węgiel. Niestety, śląskie kopalnie nie są w stanie zwiększyć wydobycia. Przeciwnie, od lat wydobywają mniej. Powodów jest kilka, ale najważniejszy to brak inwestycji.

Nie buduje się nowych kopalń (w ciągu kilkunastu lat zamknięto ich 38). Nie przygotowuje się także do eksploatacji nowych wyrobisk. Ale jest jeszcze coś. Polski węgiel coraz wolniej się wydobywa, bo coraz głębiej i dalej trzeba go szukać. W efekcie polskie kopalnie „produkują” coraz mniej węgla.

Jak wyglądają liczby? W zeszłym roku import węgla do Polski wynosił 5,9 mln ton. W czasie pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wyniósł już 6,2 mln ton. Prognozy mówią, że w 2008 roku do Polski wjechać może nawet 10 mln ton węgla. Głównie drogą morską z Rosji.

Równocześnie eksport w tym roku wynieść może około 7,5 mln ton węgla (podczas gdy rok temu wyniósł niecałe 11 mln ton). Eksport węgla za granicę spada regularnie od wielu lat. Główny polski eksporter wysyłał pod koniec lat 90. ponad 20 mln ton rocznie. W 2005 roku było to mniej niż 19 mln ton, w 2006 15 mln ton, a w 2007 roku – 10,2 mln ton.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama