Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie nudź się 11 listopada

Warszawa. Chcesz przejechać się tramwajem z okresu dwudziestolecia międzywojennego? Posłuchać na żywo piosenek z lat 20. i 30.? Przyjdź na plac Zamkowy w Warszawie 11 listopada.

Muzeum Historii Polski organizuje III Przystanek Niepodległość. Pomysłodawcy nie mają wątpliwości: historia i świętowanie ważnych rocznic nie musi kojarzyć się tylko ze sztywną ceremonią i bardziej lub mniej ciekawymi przemówieniami polityków. Dotykanie historii może być atrakcyjne. I niekoniecznie oderwane od współczesności.

Oprócz wymienionych wyżej perełek, organizatorzy zapraszają także na otwarcie wystawy na Zamku Królewskim „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” oraz na grę miejską „Tajemnica brylantu. Wyprawa w przedwojenną Warszawę”. W ten sposób 90. rocznica odzyskania niepodległości może stać się radosnym świętem, w którym patriotyzm nie kojarzy się tylko z elitarną grupą uzbrojonych w gładkie frazesy polityków. To święto dla każdego Polaka. „Gość Niedzielny”, który objął patronat nad III Przystankiem Niepodległość, gorąco poleca tę imprezę.

Program III Przystanku Niepodległość
* 11.00–19.00 Przejażdżka zabytkowym tramwajem na trasie pl. Narutowicza–Aleje Jerozolimskie–Targowa–pl. Bankowy–pl. Zbawiciela–pl. Narutowicza. Prezentacja zabytkowych pojazdów z okresu II RP – Krakowskie Przedmieście, obok kościoła św. Anny.

• 12.00–16.00 Gra miejska „Tajemnica brylantu. Wyprawa w przedwojenną Warszawę” – start z Pałacu Staszica.

• 17.00 „Czy coś nam zostało z tych lat...?” – koncert piosenek z lat 20. i 30. Wystąpią: Ewa Kuklińska, Krystyna Sienkiewicz, Katarzyna Zielińska, Jacek Borkowski, Zbigniew Lesień, Marian Opania – Krakowskie Przedmieście, obok kościoła św. Anny (ogrzewany namiot).

• 18.20 „NIE_ODLEGŁOŚĆ”, instalacja wideo w reż. Pawła Passiniego. Realizacja: neTTheatre. Krótka forma filmowa łącząca elementy grafiki i animacji z filmem oraz materiałem archiwalnym. Co oznacza dziś „niepodległość” dla ludzi młodych? – Krakowskie Przedmieście, obok kościoła św. Anny (ogrzewany namiot).

• 19.00–22.00 Wieczór specjalny w Zamku Królewskim w Warszawie. Otwarcie wystawy: „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”.

• 19.30 Koncert: Leszek Możdżer, Lars Danielsson I Zohar Fresco – Krakowskie Przedmieście, obok kościoła św. Anny (ogrzewany namiot).

Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY Więcej na www.muzhp.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny