Nowy numer 48/2020 Archiwum

Złoto dla „Rezolucji 819”, owacje dla „Serca na dłoni”

Film. „Rezolucja 819”, film produkcji włosko-francusko-polskiej, zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie.

Z kolei odtwórca roli oligarchy z filmu Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni” – Bohdan Stupka otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

Bohaterem „Rezolucji 819” Giacomo Battiaty (na zdjęciu z nagrodą), autora m.in. dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, jest francuski policjant prowadzący dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w Bośni.

Tytuł nawiązuje do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1993 roku o utworzeniu strefy bezpieczeństwa wokół Srebrenicy. W filmie wystąpiła Karolina Gruszka, a producentem był Piotr Adamczyk. – Srebrenica była najgorszą masakrą od czasu II wojny światowej. Film ten jest nie tylko historyczną, ale i moralną opowieścią rozliczającą historię – mówił reżyser.

Krytykowany w Polsce film „Serce na dłoni” Krzysztofa Zanussiego spotkał się we Włoszech z doskonałym przyjęciem. Projekcje kończyły się owacjami, a w prasie ukazały się entuzjastyczne recenzje. „L’Osservatore Romano” zamieściło wywiad z reżyserem, w którym ujawnił on, że wkrótce przystąpi do realizacji filmu o św. Jadwidze, „postaci, która wprowadziła chrześcijańskiego ducha do polityki”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama