GN 39/2022 Archiwum

Sky News: Przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Johnsona

Na Downing Street przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Borisa Johnsona, choć nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy zostanie ono przez niego odczytane - podała w czwartek stacja Sky News.

Według niej, na Downing Street narastają podziały w kwestii tego, czy Johnson powinien podać się do dymisji, czy też próbować dalej walczyć, co wczoraj sam zapowiadał.

Tymczasem w czwartek rano rezygnację złożył minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Jest on czwartym ministrem ze ścisłego gabinetu Johnsona, który zrezygnował w ciągu ostatnich dwóch dni, a dodatkowo jeden - minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove - został w środę wieczorem zdymisjonowany przez premiera.

W dalszym ciągu nie ustaje fala rezygnacji posłów, którzy zajmują niższe stanowiska rządowe - wiceministrów i parlamentarnych podsekretarzy stanu. Wraz ze wspomnianymi już czterema ministrami, liczba złożonych rezygnacji od późnego popołudnia we wtorek sięga obecnie 53. Rozpoczęli ją ministrowie zdrowia Sajid Javid i finansów Rishi Sunak.

Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama