Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przeciw cesarskiemu cięciu na życzenie

Warszawa. Zespół działający przy Ministerstwie Zdrowia opracowuje wytyczne dotyczące zabiegów cesarskiego cięcia.

Na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego projekt ma doprowadzić do zakazu wykonywania cesarskiego cięcia na życzenie, a nawet, w przypadku braku wskazań medycznych, do uznania go za błąd w sztuce lekarskiej.

Według raportu, w ubiegłym roku liczba cięć cesarskich na życzenie w Polsce wzrosła do 25–30 proc. wszystkich porodów. Wśród kobiet oczekujących rozwiązania zapanowała moda na szybki i mniej bolesny sposób wydania na świat dziecka.

„Wbrew obiegowej opinii, że cięcie jest bezpieczne dla dziecka, neonatolodzy są zgodni, że stan dzieci urodzonych po cesarskim cięciu jest gorszy – częściej mają problemy z układem oddechowym i gorzej adaptują się do warunków poza organizmem matki” – podkreślił prof. Ryszard Poręba, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Za znacznym ograniczeniem zabiegów cesarskiego cięcia na życzenie jest również Światowa Organizacja Zdrowia.

W rekomendacjach wśród wskazań do cięcia cesarskiego wymieniono: kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, neurologiczne oraz psychiatryczne. Natomiast wskazania do zabiegu podzielono na: planowane – czynniki uniemożliwiające poród siłami natury znane są wcześniej, pilne – gdy istnieją potencjalne czynniki zagrażające zdrowiu i życiu, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia, naglące – jeśli występuje zagrożenie i natychmiastowe – jeśli zagrożone jest życie i zdrowie matki lub dziecka.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy