Nowy numer 44/2020 Archiwum

Stolica Apostolska pod kreską

Watykan. Bilans Stolicy Apostolskiej za ubiegły rok zamknął się niedoborem w wysokości nieco ponad 9 mln euro - poinformowała rada kardynałów zajmująca się sprawami gospodarczymi Stolicy Apostolskiej.

W ubiegłym roku wpływy Stolicy Apostolskiej wyniosły niecałe 237 mln euro, a wydatki – prawie 246 mln euro. Jest to pierwszy deficyt od 2004 roku.

Dochody Stolicy Apostolskiej pochodzą głównie z tzw. świętopietrza i z pomocy świadczonej papieżowi przez Kościoły lokalne na mocy kanonu 1271 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Mówi on: „Biskupi, z racji więzi jedności i miłości, według możliwości własnej diecezji, powinni dostarczać środków, których Stolica Apostolska odpowiednio do aktualnych warunków potrzebuje, aby mogła należycie pełnić służbę wobec całego Kościoła”.

W ub. roku na fundusz świętopietrza wpłynęło prawie 80 mln dolarów. Najwięcej z USA, Włoch i Niemiec. Zysk przynoszą także należące do Stolicy Apostolskiej nieruchomości. Mniejsze niż w poprzednim roku dochody przyniosła działalność finansowa Stolicy Apostolskiej. „Należy to przypisać głównie gwałtownym i wyraźnym wahaniom kursu walut, przede wszystkim dolara amerykańskiego” – uważają osoby odpowiedzialne za gospodarkę Watykanu.

Z tych pieniędzy finansowana jest działalność watykańskich instytucji, czyli Kurii Rzymskiej, która w ub.r. zatrudniała 2748 osób (w tym 1637 świeckich). Stolica Apostolska finansuje też działalność watykańskich mediów. Dochodowe są Drukarnia Watykańska, wydawnictwo LEV i ośrodek telewizyjny CTV, które zarobiły łącznie ponad 3 mln euro. Deficytowe pozostają „L’Osservatore Romano” i Radio Watykańskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama