Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rok z Apostołem Narodów

Rzym. Nad grobem Apostoła Narodów, w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, papież Benedykt XVI otworzył Rok św. Pawła.

Letnie popołudnie 28 czerwca 2008 r. Przed figurą św. Pawła na dziedzińcu zbudowanej nad jego grobem bazyliki papież Benedykt XVI zapala „Płomień Pawłowy”. Będzie tu płonął nieprzerwanie przez cały rok, do 29 czerwca 2009 roku.

Paweł chce przemawiać dziś
Uroczystość ma charakter ekumeniczny. Papieżowi towarzyszą prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz przedstawiciel prymasa Wspólnoty Anglikańskiej. Pod przewodnictwem Papieża, przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich oraz archiprezbitera bazyliki, kard. Andrei Cordero Lanza di Montezemolo, uczestnicy uroczystości w procesji ruszają do świątyni, gdzie za chwilę rozpoczną się nieszpory z uroczystości Świętych Piotra i Pawła.

Przechodzą przez „Drzwi Pawłowe”, które przez cały rok będą pełniły taką rolę, jak w latach jubileuszu chrześcijaństwa pełnią drzwi jubileuszowe. Po modlitwie przy grobie Apostoła odprawiono nieszpory. „Paweł nie jest dla nas postacią z przeszłości, którą wspominamy z czcią. On jest także naszym nauczycielem, apostołem i orędownikiem Jezusa Chrystusa dla nas. Zebraliśmy się więc nie po to, aby rozważać dawne dzieje, nieodwracalnie minione. Paweł chce przemawiać do nas dzisiaj. Dlatego chciałem ogłosić ten specjalny Rok Pawła: aby słuchać go i nauczyć się teraz od niego, jako naszego nauczyciela, wiary i prawdy, w których zakorzenione są racje jedności uczniów Chrystusa” – powiedział w homilii Benedykt XVI. „Chciałbym przypomnieć słowo, które zmartwychwstały Chrystus skierował do niego na drodze do Damaszku. Najpierw Pan pyta go: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”. Na pytanie: „Kto jesteś, Panie?”, otrzymuje odpowiedź: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz” (Dz 9, 4 i n.). Prześladując Kościół, Paweł prześladuje samego Jezusa: „Mnie prześladujesz”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama