Nowy numer 43/2020 Archiwum

Quebec – miasto Eucharystii

W niedzielę 15 czerwca rozpoczął się 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. We Mszy świętej inaugurującej tygodniowe spotkanie uczestniczyło 14 tysięcy wiernych reprezentujących wszystkie kontynenty.

Eucharystii sprawowanej w wielkiej hali wystawowej przewodniczył papieski legat kard. Jozef Tomko. Zapewnił o duchowej łączności papieża Benedykta XVI z kongresem, której widzialnym znakiem był pastorał podarowany przez papieża abp. Quebecu. Papieski legat nawiązywał w homilii do hasła kongresu „Eucharystia Bożym darem dla życia świata”.

Podkreślił, że eucharystyczny dar to nie martwa pamiątka, ale żywa osoba zmartwychwstałego Jezusa. „Powinniśmy pytać raczej, kim jest Eucharystia, zamiast, czym jest”. Przypomniał też świadectwo męczenników (IV w.) z Afryki Północnej, którzy oddali życie za złamanie zakazu sprawowania niedzielnej Eucharystii. Przesłuchiwani przez Rzymian wyznali, że nie mogą żyć bez Eucharystii. „Naszą odpowiedzią na miłość Boga, ukazywaną na ołtarzu, powinno być wierne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św.” – stwierdził kard. Tomko.

W kongresie bierze udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz. To wielkie święto Eucharystii zakończy się w niedzielę 22 czerwca. Podczas Mszy kończącej kongres papież Benedykt XVI wygłosi homilię transmitowaną na żywo z Rzymu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama