Nowy numer 14/2020 Archiwum

Krew św. Januarego

Neapol. W sobotę 3 maja powtórzył się w Neapolu cud św. Januarego, to znaczy rozpuściła się grudka krwi patrona miasta przechowywana w ampułce umieszczonej w relikwiarzu.

Do cudu doszło o godzinie 19.43, w osiemnastej minucie intensywnej modlitwy w bazylice św. Klary, dokąd procesjonalnie przeniesiono relikwie z neapolitańskiej katedry.

Skroplenie zasuszonej krwi świętego dokonuje się zwykle w jego liturgiczne wspomnienie, 19 września, a także w pierwszą sobotę maja. Św. January był w starożytności biskupem Benewentu. Został ścięty podczas prześladowań chrześcijan w 305 roku. Po raz pierwszy do rozpuszczenia krwi doszło w 1389 r.

Arcybiskup Neapolu kard. Crescenzio Sepe zapowiedział, że w 2009 r. krew św. Januarego zostanie zbadana przez naukowców.

Poprzednie badania, przeprowadzone w 1989 r. techniką spektroskopii, wykazały, że płyn przechowywany w ampułkach zawiera m.in. hemoglobinę, a zatem rzeczywiście jest tam krew. Bezpośrednie zbadanie relikwii nie jest możliwe, gdyż wymagałoby rozbicia trwale zalepionych ampułek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane