Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ryż do modlenia

Akcja „Małego Gościa”. Młodzi czytelnicy modlą się za Chiny.

Ten ryż nie jest do jedzenia, ten ryż jest do modlenia – możemy przeczytać na papierowej torebce z ryżem, dołączonej do majowego numeru „Małego Gościa Niedzielnego”. Jego czytelnicy będą modlić się za chińskich chrześcijan. To odpowiedź na prośbę papieża Benedykta XVI, który na 24 maja wyznaczył dzień modlitw za Kościół w Chinach. Dzieci będą jednak modlić się nie tylko tego dnia, ale przez cały miesiąc na nabożeństwach majowych. Symbolem tej modlitwy staną się ziarna ryżu, przynoszone przez dzieci do kościoła i wrzucane do przygotowanego szklanego naczynia. Ziarna zostaną później wy-słane przez księży lub katechetów na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Redaktor naczelna „Małego Gościa” Gabriela Szulik przypomina, że w chińskich obozach pracy uwięzionych jest 15, a może nawet 30 milionów ludzi. Na stadionach dokonywane są publiczne egzekucje. Rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, przymuszani są do aborcji. Setki milionów Chińczyków nigdy nie słyszało o Jezusie, a Jego wyznawcy są prześladowani. Obecnie w liczącym 1 miliard 300 milionów mieszkańców kraju liczbę katolików szacuje się na 8 do 12 milionów. W Chińskiej Republice Ludowej jest ponad stu biskupów, z których jednak 60 proc. ukończyło 80 lat.

Dzień modlitw za Kościół w Chinach został ustanowiony w papieskim „Liście do katolików w Chińskiej Republice Ludowej”, noszącym datę uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 27 maja 2007 roku. Papież analizował w nim sytuację chińskiego Kościoła, zwracał też uwagę na brak oficjalnych relacji Stolicy Apostolskiej z Chińską Republiką Ludową. Ojciec Święty wyraził nadzieję na otwarcie dialogu w tej dziedzinie, nawet jeśli proces normalizacji będzie wymagał czasu. Przypomniał jednocześnie, że Kościół nie żąda dla siebie w tej dziedzinie żadnych przywilejów, ani nie utożsamia się z żadnym systemem politycznym. „Rozwiązania istniejących problemów – pisze Benedykt XVI – nie można dokonać przez stały konflikt z prawowitymi władzami cywilnymi. Jednak z drugiej strony nie do przyjęcia jest uległość wobec nich, kiedy niesłusznie mieszają się do spraw, które dotyczą wiary i dyscypliny Kościoła”.

24 maja przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, będące również świętem patronalnym głównego sanktuarium maryjnego w Chinach – Szeszan koło Szanghaju. Tegoroczna akcja „Małego Gościa” zbiegła się też w czasie ze 150. rocznicą objawień w Lourdes. Dlatego redaktorzy pisma proponują dzieciom, by modliły się wezwaniem: „Matko Boża z Lourdes, módl się za nami i Chińczykami”. – Nie zależy nam na gwałtownej akcji protestacyjnej, nie chcemy gasić olimpijskiego znicza – mówi Gabriela Szulik. – Zamiast tego proponujemy środek najbardziej skuteczny: modlitwę.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy