Nowy numer 17/2024 Archiwum

Moim zdaniem

Nasza wspólnota wychowała się na piersi dominikanów. Inni mnisi w białych habitach byli jedynie od „gaszenia świeczek na Jasnej Górze”.

Pamiętam charakterystyczną scenę: kiedyś jeden z zaprzyjaźnionych braci kaznodziejów, zagadnięty w tramwaju przez jakąś staruszkę o wieści z Jasnej Góry, przypiął sobie do habitu karteczkę: „Nie jestem paulinem”. Zarechotaliśmy. Mała rzecz, a cieszy.

I wtedy spotkałem nawracających się muzyków rockowych: Tomka Budzyńskiego, Dzikiego, Piotra Żyżelewicza. Darka Malejonka. Do dziś pamiętam zdumiewającą opowieść Budzego: „Wchodząc do kościoła paulinów, natknąłem się na jakiegoś ojca, który mnie zupełnie nie znał. Spojrzał na mnie i powiedział: »Ty nie wierzysz w Boga. Musisz mieć coś wspólnego z okultyzmem«. Ooo, człowieku, słowa powiedziane przez takiego gościa i w dodatku powiedziane z taką mocą spowodowały, że zamarłem. Było to dla mnie ogromne przeżycie, tak jakby ktoś uderzył mnie młotkiem w łeb”.

Okazało się, że by dotknąć „Radykalnych”, Pan Bóg wybrał… paulinów. Pamiętam zdumioną minę koleżanki ze wspólnoty, która zaoponowała: chyba dominikanów? Nie: paulinów. Tych od jasnogórskich świeczek. Na koncerty czadowej Armii czy Acid Drinkers przychodzili obok załogantów w glanach chłopcy w okularkach: paulińscy klerycy. Szaleli pod sceną.

Od dziesięciu lat biali mnisi nieraz głosili naszej wspólnocie Słowo. Byli pokorni, nie zasłaniali Pana Boga. Może dlatego mógł wreszcie działać, tak jak chciał?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza