Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gnocchi ze szpinakiem

Popularne na całym świecie małe kluseczki, przypominające w smaku i konsystencji nasze polskie kopytka, pochodzą z Włoch.

Mają swoją długą tradycję. We Włoszech do ich wyrabiania używano kiedyś semoliny (czyli drobno mielonej kaszy manny) a w niektórych regionach czerstwego chleba. Obecnie najbardziej popularne są kluseczki przygotowywane z ugotowanych w mundurkach, a następnie przeciśniętych przez prasę ziemniaków. Można je podawać z różnego rodzaju sosami (również na słodko), zapiekać, a nawet dodawać do zup jako zamiennik makaronu. Czasami do ciasta dodaje się sera ricotta lub barwi się je szpinakiem. Na kluseczkach można odcisnąć widelcem charakterystyczne rowki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek