Nowy numer 15/2024 Archiwum

Kontrowersje wokół tragedii marokańskich migrantów

Chaotyczna próba przekroczenia granicy z Hiszpanią przez marokańskich migrantów w zeszły piątek, przyniosła ponad 20, a nawet - według innych źródeł - 37 ofiar śmiertelne. Wydarzenie budzi kontrowersje, ze względu na brutalność działania służb granicznych Maroka.

„Energiczna interwencja wojska w Rabacie wynika również z ostatnich porozumień między Hiszpanią a Marokiem w sprawie zarządzania migrantami” – powiedział Marino D’Amore, z Uniwersytetu Nicolò Cusano w Rzymie.

Ok. 1,5 tys. Afrykanów próbowało dostać się do Hiszpanii, nacierając na granicę między Marokiem a Melillą, hiszpańską eksklawą w Afryce Północnej.

Rząd Algierii oskarża Maroko o brutalność, z jaką siły bezpieczeństwa w Rabacie zachowały się wobec migrantów. Wysłannik rządu algierskiego powiedział o „wstrząsających obrazach masakry” oraz „nieproporcjonalnym użyciu siły, przypominającym egzekucje”. Algieria zwróciła się do Komisarza ONZ ds. Uchodźców o wszczęcie dochodzenia. Interweniował również szef Komisji Unii Afrykańskiej. Hiszpański premier Pedro Sanchez nazwał tragedię konsekwencją „brutalnej i zorganizowanej napaści mafii zajmującej się handlem ludźmi, wymierzonej w integralność terytorialną Hiszpanii”.

Zdecydowane potępienie masowego użycia siły oraz braku poszanowania godności i praw człowieka znalazło się w oświadczeniu Komisji Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, która wzywa do przeprowadzenia wiarygodnego i niezależnego śledztwa w sprawie tego tragicznego wydarzenia. Biskupi powtarzają, że potrzebny jest odpowiedni system zajmowania się prawami migrantów i uchodźców oraz odpowiedni system identyfikacji osób ubiegających się o azyl.

Według Marino D’Amore, dramatyczne wydarzenia w Melilli należy rozumieć w świetle nowych porozumień między Hiszpanią a Marokiem, które opierają się na uznaniu przez Madryt legalności marokańskiej okupacji Sahary Zachodniej.

„W praktyce Hiszpania uważa marokański plan autonomii z 2007 r., za najpoważniejszą podstawę do rozwiązania kwestii Sahary Zachodniej, a Rabat gwarantuje ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i kontroli napływu migrantów. Po podobnym wydarzeniu w Ceucie kilka miesięcy temu, marokańska armia podjęła jeszcze bardziej zdecydowaną interwencję. Uważam jednak, że oskarżenie mafii o handel ludźmi skierowane przez premiera Hiszpanii jest wyrwane z kontekstu, ponieważ napływ migrantów zawsze dotyczył dwóch hiszpańskich eksklaw. Także Algieria jest ważnym graczem w regionie, a przedstawianie Maroka jako sprawcy haniebnych czynów jest żartem, jest to okazja do obrony swoich interesów wobec społeczności międzynarodowej.“

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze