Nowy numer 32/2022 Archiwum

Niemcy: 101-letni były strażnik obozu koncentracyjnego Sachsenhausen skazany na pięć lat więzienia

"Za współudział w zamordowaniu tysięcy więźniów".

Pochodzący z Litwy 101-letni były strażnik w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen został skazany przez sąd w Brandenburgii na karę pięciu lat pozbawienia wolności za współudział w zamordowaniu ponad 3500 więźniów - poinformowała we wtorek agencja dpa. Josef S. służył tam od października 1941 r. do lutego 1945 r. - przypomina dziennik "Bild".

Mężczyzna do końca zaprzeczał zarzutom. Wyrok sądu odpowiada żądaniom prokuratury. Proces rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i był kilkakrotnie przerywany ze względu na stan zdrowia oskarżonego - przekazano w komunikacie dpa.

Prokuratura domagała się dla 101-letniego mężczyzny pięciu lat pozbawienia wolności, obrońca - uniewinnienia.

W procesie, który toczy się od października ubiegłego roku, 101-latek konsekwentnie zaprzeczał, że w ogóle pracował w obozie koncentracyjnym i twierdził, że w okresie od 1942 r. do początku 1945 r. pracował jako robotnik rolny w okolicach Pasewalku (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Prokuratura opiera się jednak na dokumentach dotyczących strażnika SS, w których znajduje się nazwisko, data i miejsce urodzenia mężczyzny, a także inne dokumenty.

Przeczytaj w "Gościu":

W obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, który został zbudowany latem 1936 r., w okresie od jego powstania do zakończenia II wojny światowej w 1945 r. uwięziono ponad 200 000 osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub padło ofiarą systematycznej eksterminacji prowadzonej przez SS.

Przed Sądem Okręgowym w Itzehoe toczy się jeszcze sprawa przeciwko byłej sekretarce z obozu koncentracyjnego Stutthof - przypominają niemieckie media.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama