Nowy numer 13/2024 Archiwum

Znaki czasów ostatecznych

Uczestnictwo w duchowej wojnie światów to dla chrześcijan wspaniała przygoda

Rano 11 września 2001 r. dwa porwane samoloty pasażerskie Boeing 767, ze zbiornikami pełnymi paliwa, uderzają w wieże Światowego Centrum Handlu w Nowym Jorku. W największym zamachu terrorystycznym w historii ginie prawie 3 tys. osób.

I będą płakać i lamentować nad nią królowie ziemi, którzy nierządu z nią się dopuścili i żyli w przepychu, kiedy zobaczą dym jej pożaru. Stanąwszy z daleka ze strachu przed jej katuszami, powiedzą: „Biada, biada, wielka stolico, Babilonie, stolico potężna! Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!”.

Udzielanie przez amerykańskie banki kredytów konsumentom niezdolnym do ich spłacenia wywołuje w 2008 r. ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny. Islandia zwraca się z prośbą o gigantyczną pożyczkę do MFW, USA, UE i Rosji. Znacząco maleje sprzedaż samochodów. Koncerny ogłaszają redukcję zatrudnienia. Na wszystkich giełdach spadają ceny akcji. Obniżają się ceny ropy, miedzi i innych surowców.

A kupcy ziemi płaczą i żalą się nad nią, bo ich towaru nikt już nie kupuje: złota i srebra, drogiego kamienia i pereł, bisioru i purpury, jedwabiu i szkarłatu… Dojrzały owoc, pożądanie twej duszy, odszedł od ciebie, a przepadły dla ciebie wszystkie rzeczy wyborne i świetne, i już ich nie znajdą.

W 2005 r. przedstawiciele 141 państw świata podpisują tzw. Protokół z Kioto – międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

I ludzie zostali dotknięci wielkim upałem, i bluźnili imieniu Boga, który ma moc nad tymi plagami, a nie nawrócili się, by oddać Mu chwałę.

W tym samym roku huragan Katrina pustoszy wybrzeża USA i powoduje powódź w Nowym Orleanie. Ogółem ginie 1200 osób. Naukowcy prognozują, że rosnąca temperatura globalna w kolejnych dziesięcioleciach zintensyfikuje ekstremalne zjawiska pogodowe oraz zmieni ilość i rozkład opadów atmosferycznych. Inne spodziewane efekty globalnego ocieplenia to wzrost poziomu mórz, epidemie chorób zakaźnych i wymieranie gatunków organizmów żywych. Według badań, do 2050 r. może zaniknąć od 18 do 35 proc. gatunków zwierząt i roślin.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy