Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowy biskup w Świdnicy

Świdnica. Ks. Adam Bałabuch został biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej. Nowy biskup ma 47 lat. Dotychczas był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

Biskup nominat święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu w 1986 r. W 1991 roku na KUL uzyskał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. Wykładał teologię słowa Bożego i homiletykę na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był też prefektem, a następnie ojcem duchownym w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

W roku 1997 przeszedł do pracy duszpasterskiej jako proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Długołęce. Po utworzeniu diecezji świdnickiej w 2004 r. został do niej inkardynowany. W latach 2004–2005 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Od września 2004 jest wikariuszem generalnym diecezji świdnickiej, a od 1 lipca 2005 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

Nowy biskup sakrę biskupią przyjmie 8 maja, w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona diecezji. Jego dewizą biskupią będą słowa: „Cały Chrystusa i Maryi”. – Moje życie kapłańskie jest związane z pontyfikatem Jana Pawła II, od którego czerpię wzór, jak kroczyć za Mistrzem drogą powołania kapłańskiego. Zawsze fascynował mnie papieski radykalizm w zawierzeniu się Zbawicielowi i Jego Matce, w swojej posłudze biskupiej także pragnę zaufać bez reszty Chrystusowi i Maryi” – mówi nowy biskup.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama