Nowy numer 17/2024 Archiwum

Świata strony

W czasie gdy zagraniczne wakacje stają się coraz większym luksusem, alternatywą może być dobra literatura faktu. Przebieg liczony w przeczytanych stronach, a nie w przejechanych kilometrach, daje czasem lepszą znajomość terenu niż niejedno all inclusive.

Można leżeć 2 tygodnie na chorwackich, hiszpańskich, włoskich czy tureckich plażach i nic nie wiedzieć o burzliwych losach tych ziem. Albo przechadzać się gwarnymi ulicami miast i nie zamienić słowa ze świadkami dziejącej się ciągle historii. Ale można też inaczej – dotknąć miejsc, ludzi i czasu w sposób, który zamieni „bajeczne wakacje” w podróż życia. Niezależne od tego, czy ktoś w tym roku może wyjechać na urlop, czy też musi spędzić ten czas w swojej miejscowości – dobra literatura faktu i jednym, i drugim pozwoli wejść w przestrzeń, która zazwyczaj gubi się w gąszczu wakacyjnych fajerwerków. Zwłaszcza że wybrane tytuły niekoniecznie dotyczą najpopularniejszych kierunków zagranicznych wojaży. I niekoniecznie pokazują słoneczną stronę życia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny