Nowy numer 13/2024 Archiwum

Odpust na Jasnej Górze

Jasna Góra. Ponad 200 tys. pielgrzymów modliło się w jasnogórskim sanktuarium w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

Sumie pontyfikalnej przed szczytem przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przy ołtarzu zgromadziło się 28 kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Mszę św. koncelebrowało także 180 kapłanów. Homilię wygłosił kard. Józef Glemp. – Bolejemy, obserwując rozdarcia na szczytach władzy, bolejemy, gdy wielkim nakładem sił wyszukuje się grzechy cudze, drzazgę w oku bliźniego, nie widząc belki we własnym, jak to dosadnie zauważa Ewangelia – powiedział.

Przypomniał, że Bóg zaprosił człowieka do czuwania nad światem, rządzenia nim i kształtowania. – To piękne dzieło daru rozumu, ale w tym mieści się także cała historia błędów i nieudanej współpracy z Bogiem – zaznaczył. Przypominając o 50. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji cudownego obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, zachęcił do dziękowania Maryi za dobro, które spotkało naszą ojczyznę.

Podczas Mszy św. jedna z krakowskich kwiaciarek złożyła na ołtarzu 50 czerwonych róż. Był to dar za każdy rok nawiedzenia i łaski zlewane na polski naród. Widocznym znakiem złotego jubileuszu rozpoczęcia wędrówki po Polsce obrazu nawiedzenia jest poświęcona tuż przed Sumą, odrestaurowana po ponad 170 latach przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego kopuła tabernakulum w kaplicy Matki Bożej. W 1831 r. kopuła srebrnego tabernakulum została przekazana na pomoc powstańcom.
Tradycyjnie podczas Sumy odpustowej ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu. Pielgrzymi złożyli także przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy