Nowy numer 47/2020 Archiwum

Nowi ministrowie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

Ryszard Legutko * Mirosław Barszcz * Joanna Kluzik-Rostkowska * Marek Gróbarczyk

Ryszard Legutko – minister edukacji narodowej.
Jest profesorem filozofii. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Przed nominacją na stanowisko ministra był wicemarszałkiem Senatu. Zastąpił Romana Giertycha z LPR.

Mirosław Barszcz – minister budownictwa.
Absolwent wydziału prawa KUL. Od grudnia 2005 r. do maja 2006 r. był wiceministrem finansów, odpowiedzialnym za system prawa podatkowego. Jest też współautorem programu polityki rodzinnej oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego rządu PiS. Był ekspertem sejmowej komisji finansów. Bezpartyjny. Zastąpił Andrzeja Aumillera z Samoobrony.

Joanna Kluzik-Rostkowska – minister pracy i polityki socjalnej.
Przed 1989 rokiem była dziennikarką pism drugiego obiegu. Po przełomie pracowała między innymi w „Tygodniku Solidarność”, „Expressie Wieczornym” i tygodniku „Wprost”. W latach 2001–2004 była zastępcą redaktor naczelnej „Przyjaciółki”. Była pełnomocnikiem prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet i rodziny. Od listopada 2005 r. do lipca 2007 r. była wiceministrem pracy, a ostatnio wiceministrem rozwoju regionalnego. Odpowiadała za sprawy rodziny. Zastąpiła Annę Kalatę z Samoobrony.

Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej.
Absolwent Wydziału Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Ukończył też studia podyplomowe w Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy. Pracował jako menedżer w firmach transportowo-spedycyjnych i budowlanych oraz doradca ds. przewozu towarów niebezpiecznych. Do dnia nominacji był członkiem zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA. Bezpartyjny. Zastąpił Rafała Wiecheckiego z LPR.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama