Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dzień Benedykta XVI

Warszawa. W święto śś. Apostołów Piotra i Pawła w kościele Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. dziękczynną za kolejny rok pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Uczestniczyli w niej arcybiskupi i biskupi z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, przedstawiciele rządu, parlamentu i korpusu dyplomatycznego. Homilię wygłosił metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na biskupie Rzymu od pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Przywołał też nauczanie Benedykta XVI o historycznym znaczeniu biskupstwa Rzymu dla całego chrześcijaństwa. – Dziękujemy dzisiaj Bogu za rzymskiego pasterza, Ojca Świętego Benedykta XVI, za jego świadectwo wiary, za zdecydowanie w sprawach istotnych dla Kościoła, a jednocześnie za pełen miłości dialog z tymi, którzy są jeszcze daleko od jedności z Kościołem – powiedział na zakończenie.

O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu 2005 roku. Z tej okazji w kościołach w całej Polsce 29 czerwca odprawiane są Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama