Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stary obóz, nowa nazwa

Auschwitz-Birkenau. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, obradujący w Nowej Zelandii, podjął decyzję o zmianie nazwy obiektów byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez polski rząd, od 27 czerwca nazwa obozu brzmi: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)”.

Auschwitz-Birkenau był największym obozem zagłady stworzonym przez Niemców w czasie II wojny światowej. To jedyny obóz śmierci, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Stało się to podczas posiedzenia Komitetu Dziedzictwa Światowego w Egipcie, który obradował od 22 do 26 pażdziernika 1979 roku.

Wniosek rządu RP o zmianę dotychczasowej nazwy obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zgłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był reakcją na coraz częściej pojawiające się w zagranicznych mediach przekłamania sugerujące lub wprost nazywające byłe hitlerowskie obozy zagłady „polskimi”.

Przyjęta przez UNESCO nazwa ma na celu oddanie prawdy historycznej o rzeczywistym charakterze obozu i precyzyjnie odnosi to miejsce do reżimu nazistowskiego w Niemczech. Nowa nazwa ma również pełnić rolę edukacyjną dla młodego pokolenia, szczególnie za granicą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama