GN 39/2022 Archiwum

Prezydent: Pamiętamy o bohaterach ze Śląska

W poniedziałek po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, wszyscy razem pokażmy, że pamiętamy o bohaterach ze Śląska - zaapelował prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację.

Przeczytaj też: Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Przeczytaj także:

"Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wszyscy razem pokażmy, że pamiętamy o Bohaterach ze Śląska!" - napisał na Twitterze prezydent.

Do wpisu załączono krótki film przypominający moment podpisania przez prezydenta ustawy ws. ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich, a także obrazy z uroczystości państwowych upamiętniających śląskie zrywy. W filmie wystąpił też pochodzący ze Śląska słynny aktor Franciszek Pieczka, który powiedział: "Powstańcy mówili, choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko".

Zobacz też: Katowice. Uroczysta prezentacja Panteonu Górnośląskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama