Nowy numer 26/2022 Archiwum

13 grudnia 25 lat później

O północy 13 grudnia, dokładnie ćwierć wieku po tym, jak gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego, w hali dawnego wrocławskiego zakładu „Pafawag” prezydent Lech Kaczyński wręczał ordery ludziom, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę. We Wrocławiu odbyły się główne obchody 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wysokie odznaczenia państwowe otrzymali m.in. Marianna Popiełuszko, matka ks. Jerzego Popiełuszki, i Marek Muszyński, jeden z przywódców dolnośląskiej „Solidarności” w czasie stanu wojennego.

Prezydent uczy historii
Kilka godzin później młodzież wrocławskiego Zespołu Szkół nr 6 miała okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. O drodze do wolności, jaką pokonał nasz kraj w ciągu ostatnich dziesięcioleci, i o stanie wojennym przez 45 minut opowiadał im Prezydent RP, który – jak powiedział – miał okazję powrócić na chwilę do wykonywanego w przeszłości zawodu nauczyciela. L. Kaczyński wspominał wydarzenia Czer-wca ’56, Marca ’68, Czerwca ’76, powstanie Komitetu Obrony Robotników i wreszcie falę protestów społecznych roku 1980.

Opowiadał młodzieży również o pamiętnych 21 postulatach wniesionych do władz komunistycznych przez opozycjonistów i zaznaczył, że kluczowym było żądanie legalizacji wolnych związków zawodowych, czyli czegoś niezależnego od ówczesnej władzy. – Na pewno można powiedzieć, że przy wszystkich swoich wadach i słabościach III Rzeczpospolita to wolne polskie państwo – stwierdził.

Modlitwa i historyczne inscenizacje
13 grudnia w południe L. Kaczyński uczestniczył w rocznicowej Mszy św., której w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Kard. Henryk Gulbinowicz i ks. prał. Julian Źrałko otrzymali odznaczenia Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Na zakończenie obchodów rocznicowych we Wrocławiu prezydent odwiedził były zakład „Dolmel”, jedno z ważniejszych miejsc dla dolnośląskiej „S”. Odsłonił tablicę upamiętniającą opór wrocławian przeciwko komunistycznej władzy.

W wielu miastach w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się historyczne inscenizacje, podczas których miłośnicy historii wiernie odtwarzali wydarzenia i atmosferę smutnego poranka 13 grudnia 1981 roku i pierwszych dni stanu wojennego. Biskupi odprawiali Msze św. w intencji represjonowanych (opinie biskupów polskich o stanie wojennym na str. 30–31). W Krakowie 16 grudnia, w 25. rocznicę pacyfikacji Huty im. Lenina, w katedrze na Wawelu Mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uczestniczyli w niej duszpasterze ludzi pracy i kapelani „Solidarności” z Małopolski oraz prześladowani w okresie stanu wojennego członkowie „Solidarności”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama