Nowy numer 43/2020 Archiwum

Krótko

* O. Hubert Matusiewicz, bonifrater, w latach 1993–2004 zastępca dyrektora Caritas Polskiej, został mianowany asystentem kościelnym Caritas Internationalis.

* Nasz redakcyjny kolega Szymon Babuchowski został jednym z laureatów Konkursu Literackiego „Ewangeliczny Pasterz” poświęconego Janowi Pawłowi II. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 9 czerwca w Opocznie. Jego wiersz znalazł się wśród 26 nagrodzonych utworów wybranych spośród ponad 2700 wierszy nadesłanych na konkurs.

* 10 czerwca odbyła się w Warszawie Parada równości, zorganizowana przez środowiska homoseksualne. Oprócz przedstawicieli środowisk gejowskich uczestniczyli w niej także posłowie lewicy oraz przedstawiciele niemieckiej partii Zielonych. Według policji, w paradzie uczestniczyło ok. 3 tys. osób. Bezpieczeństwa uczestników chroniło ok. 2 tys. policjantów. Wicepremier Roman Giertych uznał ten marsz za propogandę homoseksualizmu i skrytykował władze stolicy za wydanie pozwolenia na jego zorganizowanie.

* 11 czerwca abp Wojciech Ziemba objął władzę w archidiecezji warmińskiej. W ingresie nowego metropolity do katedry w Olsztynie uczestniczyli nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz kard. Józef Glemp, a także kilkunastu biskupów z całego kraju oraz kapłani i wierni z warmińskich parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także