Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pojednanie po 35 latach

Gdynia. W 35. rocznicę Grudnia ’70 o godz. 6 rano przy pomniku w pobliżu stacji SKM Gdynia Stocznia rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. W tym miejscu w 1970 r. wojsko otworzyło ogień do idących do pracy stoczniowców.

Na drodze od przystanku do pomnika ustawiono znicze. Pierwszy raz w uroczystościach uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Marynarze oddali salwę honorową, a jeden z oficerów odczytał Apel Poległych. Było to symboliczne pojednanie ofiar i ich rodzin z wojskiem, które 35 lat temu strzelało do stoczniowców. Po południu w kościele NSPJ, gdzie ukrywano stoczniowców i opozycjonistów, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski odprawił Mszę św.

W tym kościele znajduje się kaplica poświęcona ofiarom tamtych dni. Można w niej obejrzeć m.in. słynne drzwi, na których stoczniowcy nieśli zabitego Zbyszka Godlewskiego. Po Mszy uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Grudnia ’70. Na czele szli stoczniowcy niosący zakrwawiony sztandar, a także drzwi, symbolizujące te, na których niesiono Janka Wiśniewskiego, oraz tablice z nazwiskami zamordowanych. Tam odbył się Apel Poległych i modlitwa za pomordowanych.

Według oficjalnych danych, w Grudniu 1970 r. na Wybrzeżu zginęły co najmniej 44 osoby. Prawie 1200 zostało rannych. Cały czas toczy się proces oskarżonych o kierowanie masakrą.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy