Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

* 31 lipca, w 24. rocznicę postawienia pierwszego w Polsce pomnika-krzyża upamiętniającego pomordowanych w Katyniu, przedstawiciele rodzin polskich oficerów i cywilów zamordowanych przez NKWD, zrzeszeni w Komitecie Katyńskim, uczestniczyli we Mszy św. za dusze pomordowanych w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Złożyli także wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

* Z sondażu przeprowadzonego przez Pentor wynika, że trzy czwarte Polaków deklaruje, że w imię walki z terroryzmem zgodziłoby się na pewne ograniczenie wolności obywatelskich. Najwięcej respondentów zgadza się na umieszczenie ich odcisków palców na dokumentach tożsamości, na przykład w dowodzie osobistym czy paszporcie. Za tym rozwiązaniem opowiada się ponad 75 proc. obywateli. MSWiA przewiduje, że paszporty biometryczne zaczną obowiązywać w Polsce od lipca 2006 r. Odciski palców będą też umieszczane na wizach do USA.

* Fundusz Kościelny, dostęp do dokumentacji medycznej osób ubiegających się o orzeczenie nieważności małżeństw przed trybunałami kościelnymi oraz dofinansowanie kilku uczelni przez budżet – to tematy przedyskutowane 28 lipca przez Komisję Konkordatową. Stronie rządowej przewodniczył minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, zaś kościelnej bp Tadeusz Pieronek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama