Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nowi marszałkowie

SEJM I SENAT. Poseł Marek Jurek z PiS został wybrany na marszałka Sejmu. Marszałkiem Senatu został Bogdan Borusewicz (senator niezależny).

Marek Jurek urodził się 28 czerwca 1960 w Gorzowie Wielkopolskim. Jest historykiem. Od końca lat 70. angażował się w działalność opozycyjną. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (1979–1989). W 1989 r. był współtwórcą, a potem wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W 2001 r. współzakładał Przymierze Prawicy. Następnie został wiceprezesem PiS. W 2001 r. przewodniczył Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Bogdan Borusewicz urodził się 11 stycznia 1949 roku w Lidzbarku Warmińskim. Jest historykiem. Był jednym z liderów opozycji antykomunistycznej. Działał w KOR, organizował Wolne Związki Zawodowe, w 1980 roku przygotował strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej. Od momentu rozpoczęcia stanu wojennego ukrywał się przed SB. Aresztowany w 1986 roku, został zwolniony w 1988. Po upadku komunizmu był przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, posłem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W rządzie Jerzego Buzka był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostatnio był wicemarszałkiem województwa pomorskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama